Podpníky pre jablone

13.02.2013 09:04

Podpníky rozmnožované generatívne 

Jabloňová plánka (Malus sylvestris)

Rastie ojedinele vo voľnej prírode priestorovo izolovaná od kultúrnych odrôd. Stromy sa vyznačujú bujným a zdravým rastom, má hlbokú koreňovú sústavu, neskorší nástup do rodivosti a dlhú životnosť . V škôlkarskej praxi sa využíva len ojedinelo.

Jabloňový semenáč

Získava sa z osiva vybraných kultúrnych odrôd, podpníky majú vyrovnanejší rast ako pri jabloňovej plánke, je nenáročná na pôdne podmienky, stromy rastú veľmi bújne, majú neskorší nástup do rodivosti a dlhú životnosť.

J-KL-1 (Citrónka - C 21)

Je vhodný do drsných polôh a vydrží mrazy až -31 C. Má malé plody (len 25 g) a drobné semeno, ktorého je v 1 kg až 30 tisíc. Je to stredne bujne rastúci podpník s výborným koreňovým systémom, vhodný aj na medzištepenie a je odolný proti chrastavitosti a múčnatke. Uplatňujú sa aj vo vyšších polohách v tvare rastúceho štvrťkmeňa a polokmeňa.

J-KL-2 (Antonovka - A 30)

Podpník bol vyselektovaný z 18 typov generatívneho potomstva Antonovky (je lepší ako pôvodná Antonovka), má väčšie plody (70g) . Je vhodný do drsných polôh, vydrží mrazy do -30 C. Podpník je odolnejší proti múčnatke a chrastavitosti. Rastie veľmi bujne a znesie aj štrkovité a chudobné pôdy. Je vhodný aj na medzištepenie. Stromčeky na tomto podpníku sú vhodné na tvar štvrťkmeňa, polokmeňa a vysokokmeňa .

J-KL-3 (Jadrovnička Moravská - JM 92)

Podpník je  výber zo semenáčov Jaderničky moravskej s vyššou odolnosťou proti múčnatke, chrastavitosti a monilióze. Je vhodný do drsných polôh a vydrží mrazy do -30 C, vhodný aj na medzištepenie. V 1 kg je asi 27 tisíc semien. Podpníkové potomstvo je vyrovnané a bujne rastúce, vhodné do chudobných pôd. Stromčeky na tomto podpníku sú vhodné na tvar štvrťkmeňa.

J-KL-4 (Jabloň Lesná - JP 2)

Podpník vznikol výberom z lesných plánok východného Slovenska. Vydrží mrazy do -30 C a je odolný proti chrastavitosti a múčnatke. Rastie veľmi bujne. V 1 kg je až 38 tisíc semien. Podpník je s najmenšími semenami, len niektoré zahraničné typy majú ešte menšie semeno. Stromčeky na tomto podpníku sú vhodné na tvar štvrťkmeňa a polokmeňa.

J-TE-1

Podpník bol vybraný z kolekcie planých a polokultúrnych genotypov z Litomě­řicka. Je vhodný pre slaborastúce odrody a spur typy. V súčasnej dobe na­chádza uplatnenie v obmedzenom množstve pre vyššie tvary v okrajo­vých a rekreačných oblastiach. Plod je malý, s hmotnosťou len 20 g a pomerne mrazuodolný v čase kvitnutia. Má výborne klíčivý peľ (86 %). Je veľmi úrodný, rodí pravidelne alebo len slabo alternuje . S naštepenými odrodami jabloní ma veľmi dobrú afinitu a dobre prijíma očká.

J-TE-1

Podpník je  výber z kolekcie polokultúrnych genotypov a semenáčov skupiny Crab. Dá sa použiť pre spur typy a slabo rastúce odrody. Vo výsevoch je veľmi vyrovnaný, má veľmi dobré klíčivé semená, veľmi dobrú afinitu a rastie stredne bújne.

 

Podpníky rozmnožované vegetatívne

 

Charakteristika M typových podpníkov

M1(Širokolistý anglický duzén)

Podpník rastie o 5 - 15 % slabšie ako plánka. Je veľmi mrazuodolný podpník s odolnosťou proti pôdnej asfyxii, ale citlivý na Erwinia amylovora ( Spála ružovitých ). Tvorí stredné množstvo oddelkov pri rozmnožovaní v podpníkových matečniciach v kusoch to predstavuje okolo 190 tisíc z 1 ha ( pri M 9 je to len 65 tisíc kusov z 1 ha). Požadovaný spon na tomto podpníku je 5 x 3,5 m a v praxi sa veľmi nepoužíva. Zakoreňuje dobre, znášanlivosť s naštepenými odrodami je veľmi dobrá, nedarí sa mu na suchých pôdach a do rodivosti nastupuje v 3 až 5 roku.Je vhodný najme na spurtypy v tvare štvrťkmeň.

M 2 (tzv. pravý duzén)

Podpník v súčasnosti je obmedzené jeho rozmnožovanie z dôvodov vyradenia z LPO. Má všeobecne menej rozvetvený koreňový systém, tým aj slabšiu stabilitu v pôde. Je citlivý na pôdnu asfyxiu, nižšiu schopnosť prijímať Ca ale vyššiu schopnosť prijímať K v porovnaní s podpníkom M 16. Zvyšuje obsah vitamínu C v plodoch. Rastie asi o 20 % slabšie ako plánka a spomaľuje nástup do rodivosti naočkovaných odrôd. Má zvýšenú odolnosť k Erwinia amylovora  ( Spála ružovitých ).

M 3 ( Hollyleaf of Malling, CesminoIistý mallingský)

Tento podpník je zaradený medzi stredne rastúce. Má pomerne dobrú zakoreňovaciu schopnosť a dobrú odolnosť voči mrazom. Má však jeden nedostatok, pre ktorý sa ani u nás a ani v zahraničí nepoužíva - jeho počiatočná rodivost' je veľmi nízka.

M 4 (Holštýnsky žitý duzén)

Je stredne rastúci typový podpník. V udržovacom šl'achtení sú 4 klony : 5E-2064, 5E-2065, 5E-2083 a 5E-2084. V podpní­kovej matečnici je nápadný vzpriameným rastom a svetlohnedou kôrou. Charakteristický je vysokou výťažnosťou oddelkov (až 230 tisíc ks/ha). Očkovanie je potrebné urobiť včas, lebo stráca miazgu. Pomerne plytko zakoreňuje a na otvorených stanovištiach a ľahkých pôdach má slabšiu stabilitu, preto vyžaduje aspoň čiastočnú oporu. Veľmi priaznivo ovplyv­ňuje rodivosť, veľkosť a vyfarbenie plodov. Je menej citlivý na zvýšený obsah CaC03 v porovnaní s M 9 alebo M 2. V ťažších pôdach trpí asfyxiou a patrí k podpníkom citlivým na proliferáciu. Proliferácia môže zvýšiť počet oddelkov ale sú nepredajné a matečnica musí byť zlikvidovaná. Má zvýšenú odolnosť proti Erwinia amylovora a tiež ku kŕčkovej hnilobe. V stredne ťažkých a výživných pôdach je výhodný aj pre voľne rastúce zákrpky, vretenovité ale aj väčšie pravidelné tvary korún.

M 5 (Doucin amélioré, Zlepšený duzén)

Je to podpník stredného vzrastu. Zakoreňuje tiež stredne silno a znášanlivosť s naštepenou odrodou je dobrá. Proti mrazom je stredne odolný. Charakteristický je však nízkou úrodnosťou a kvalita plodov na tomto podpníku je nedostatečná. Z týchto dôvodov nebol tento podpník u nás povolený v LRO.

M 6 (Nonsuch Paradise, Nevyrovnatelné jánča)

Zaradujeme ho medzi podpníky silne rastúce. Ďalšie informácie o jeho zakoreňovaní, znášanlivosti, odolnosti proti mrazom, úrodnosti, či kvalite plodov, nie sú ucelené informácie. Viacerí autori ho charakterizujú ako bezcenný a preto sa neodporúča.

M 7

Podpník je stredne bujne rastúci , ktorý rastie asi o 25 - 30 % slabšie ako plánka. Má jemne rozvetvenú koreňovú sústavu a nápadne tenké výhony v terminálnej času. Jeho výťažnosť' je vysoká (až 268 tisíc ks.ha-1). Len výnimočne si vyžaduje oporu. Má nižšiu schopnosť prijímať' Ca ale o to viac K ako podpník M 16. Patrí k podpníkom citlivým na herbícídy ale pomerne dobre znáša pôdy trpiace asfyxiou. Je citlivý na bakteriálnu spálu (Bacterium amylovorum) a na vošku krvavú. Zvyšuje rodivosť a zlepšuje vyfarbenosť plodov. Pomerne ľahko podrastá z koreňového kŕčku. Preto sa odporúča očkovat' o 10 - 15 cm vyššie a o túto dĺžku aj hlbšie zasadiť. Ak nie je bezvirózny, podrastá ešte viac, rastie slabšie a zmenšuje veľkosť plodov. Je stredne citlivý na hnilobu koreňového kŕčka (Phytophtora cactorum). Špecificky dobrý podpník pre odrodu Starkrimson.Do rodivosti nastupuje stredne skoro.

M 8 (Francúzske jánča)

Podpník svojím vzrastom tento podpník patrí do skupiny veľmi slabo rastúcej až zákrpkovo rastúcej. Je známe, že naštepené odrody na ňom rastú ešte slabšie ako na podpníku M 9. A práve tak slabé je aj jeho zakoreňovanie, resp. upevňovanie v pôde. Malinovskij  reklamuje jeho ruský pôvod a nazýva ho Arménskym jánčaťom, vzniknutým zo zákrpkovej jablone Marga Chndzor. Stromky potrebujú oporu a najlepšie jabloňové pôdy. Pre nás je to podpník bez väčšieho významu.

M 9 ( Žlté metzké janča)

Jeho názov je odvedený od farby plodov a od mesta Metz vo Francúzsku. Tento podpník je známy už v dávnej histórii a jeho pôvod siaha do Orientu. Zmienka o tomto type podpníka je už v roku 1536 (v knihe De natura stitpium). V škôlkach sa používa viac ako 300 rokov. 

V súčasnej dobe sa v Českých zemiach udržuje 9 klonov, od 5E-2022 do 5E-2031. Tento podpník oslabuje rast naštepených odrôd o 40 - 50 % v porovnaní s plánkou. Je základným podpníkom pre intenzívne výsadby vo väčšine štátoch s moderným pestovaním jabloní. Napr. v Holandsku je rozmnožované až 95 % jabloní na M 9. Od šesťdesiatich rokov tam stratili väčší význam aj také podpníky ako sú M 26 a MM 106.  Oslabenie rastu týmto podpníkom je väčšie pri očkovaní nad zemou. V USA a vo Francúzsku očkujú bežne vyššie ako u nás, až 30 cm nad koreňovým kŕčkom. Okrem väčšieho oslabujúceho účinku je výhodou aj menšia námaha pri očkovaní a stromčeky sa dajú vysadiť hlbšie. 

Až 80 % sa z nich nevyvráti bez opory a podpník menej podrastá z koreňového kŕčku. Bežne tento podpník tvorí z koreňového kŕčka minimálne dva výhony na 32 % stromkov. 
Tento podpník zakoreňuje plytko a slabo. Pokiaľ sa nezasadí hlbšie potrebuje oporu. Je náchylný na hrčovitosť koreňov, ktorú spôsobuje Agrobacterium tumefaciens. Ku kontaminácii dochádza v čase prípravy oddelkov. Tumorogénny efekt spôsobuje plazmid (mimochromozonálna častica), prenášaný touto baktériou. Infikované matečniče je potrebné vyklčovať. M 9 podpník je citlivý na bielu hnilobu koreňov (Rosalina necatrix), na bakteriálnu spálu a vošku krvavú. Pri porovnávaní s mými podpníkmi (M 1) má kratšiu dormanciu a v mimoriadne tvrdých zimách môže namrznút'. Tento podpník spôsobuje rýchlejší nástup odrôd do rodivosti. Odrody na ňom majú vysokú špecifickú vodivost' (v kg.m-3). Tá môže dosahovať až dvojnásobok v porovnaní s podpníkmi M 4 alebo A 2. Významnou vlastnosťou je, že dokáže udržať plody aj z horšieho opelenia, čo spôsobuje prítomnosť auxínov. Z týchto dôvodov je vhodný pre odrody náročné na opelenie, ako sú Kidds Orange Red a Boskopské. Ovplyvňuje pozitívne hmotnosť plodov a zvyšuje obsah cukrov a vitamínu C. Vyžaduje bohaté a humózne pôdy. Je veľmi citlivý k pôdnej asfyxii, ktorá môže byt' vzhľadom k plytkej koreňověj sústave tohoto podpníka spôsobená aj niekoľkonásobnými prejazdmi ťažkou mechanizáciou. V podpníkovej matečnici má tento podpník nízku výťažnosť zakorenených oddelkov. Je asi len tretinová v porovnaní s podpníkom J-TE-E, (len 65 tis.ks.ha-1). Životnosť' podpníkových matečníc je veľmi skracovaná mechanizovaným zberom. Po štvorročnom mechanizovanom zbere zostane len 5,7 % mateč­ných rastlín. Výhony a korene tohoto podpníka sú krehké. Rast M 9 je v matečnici rozložitý, list má lesklý s nápadne rozdielnou farebnost'ou dost' silno odklonených výhonov. Životnost' výsadieb na tomto podpníku je 12 - 15 rokov. V súčasnej dobe je to podpník najviac používaný na celom svete. Odporúčané spony podľa pestovateľského tvaru sú 4 x 1,5 až 3,5 x 1,2 m s hustotou okolo 2 tisíc ks.ha-1. Pri pestovaní v tvare štíhleho holandského vretena to môže byt' vzdialenosť' v rade ešte menšia 0,8 m. Za maximálnu hustotu výsadby na M 9 sa považuje 4 tisíc ks.ha-1. Pre hustoty okolo 5 tisíc ks.ha-1 a viac sa používajú iné podpníky, napr. M 27, P 22 a ďalšie. M 9 sa používa aj pre medzištepenie v dĺžke 18 - 25 cm, napr. na podpník MM 106 alebo MM 111 v Kanade. 

V Európe boli vyselektované 4 skupiny klonov M 9. Rozdiely medzi skupinami sú preukazné vo veľkosti listov, dĺžke repíkov, hrúbke a dĺžke výhonov. Ďalej sú rozdielne v dĺžke internódií, množstva obrastu, rozmnožovacej schopnosti, vzrastnosti odrôd (rozdiely až o 20 %) a v produkcii ovocia (rozdiely 10 - 30 %). 


Charakteristika 4 skupín klonov M 9, podl'a morfológie nadzemnej sústavy je nasledujúca:
1. skupina - veľký list, hrubý výhon, málo obrastu (napr. M 9, typ B). 
2. skupina - primerane veľký list, stredne hrubý výhon, veľa obrastu (napr. M 9 - klon 19).
3. skupina - drobný list, tenký výhon, veľa obrastu (napr. M 9 Lancep - Pajam 1).
4. skupina - veľmi malý list, tenký výhon, veľmi veľa obrastu (napr. M 9 Cepiland ­Pajam 2).

 

 

Ďalšie vegetatívne rozmnožované podpníky vyselektované z kríženia, v ktorom jeden z rodičovských párov je podpník M 9

J-TE-E (M 9 x Croncelské)

Podpník rastie asi o 7 % bujnejšie ako podpník M 9. Je preto vhodnejší pre slabšie rastúce odrody a veľmi úrodné odrody, ako je napríklad Idared. Korene týchto podpníkov sú krehké, ale pevnejšie ako pri M 9. Neznáša mechanizovaný zber oddelkov, aj keď' je menej poškodzovaný ako M 9. Po piatich rokoch mechanizovaného zberu zostáva v matečnici len asi 40 % matiek. Výhodou je, že má podstatne vyššiu výťažnosť oddelkov (asi 3 x viac ako M 9). Má dlho miazgu a prijatie očiek je výborné (85 - 100 %). Tvorí dosť výmladkov z koreňového kŕčku a až 53 stromov má po dva výmladky. Je vhodný pre spony 4 x 1,5 m a 3,5 x 1,2 m.

J-TE-F (M 9 x Croncelské)

Podpník rastie asi o 10 - 20 % slabšie ako M 9. Je vhodný pre vzrastnejšie odrody ako je Gloster, Rubín, Melrose alebo Jonagold. Jeho korene sú tak lámavé ako pri M 9, pritom zakoreňuje lepšie ako M 9. Keďže má hrubšiu kôru, horšie sa očkuje, ale ujatie očiek býva dobré (88 - 99 %). Špecificky je vhodný pre odrody Kidds Orange Red a Sparťan. Tvorí veta výmladkov z koreňového kŕčka a až 55 % stromov má po dva výmladky. Vhodný spon je 3 x 1,2 m.

J-TE-G (M 9 x Croncelské)

Podpník je v právnej ochrane UPOV (L Union de la protec­tion des organismes végetaux). Tento podpník je typický vejárovitou formou kríka v matečnici. Drevo má krehké ako M 9. Lahko zakoreňuje z drevnatých odrezkov. Rastie zákrpkovito v matečnici spočiatku bujnejšie ako M 9. Na trvalom stanovišti sa oslabenie rastu prehlbuje, čo spôsobuje, že rast odrôd je o polovicu slabší ako pri M 9. Je vhodným podpníkom, napr. pre odrody Melrose a Rubín. Zakoreňuje lepšie ako M 9. Je výhodným podpníkom pre husté výsadby s 3 až 6 tis. ks.ha-1. Výborne sa naň očkuje. Z TE - podpníkov vytvára najmenej výmladkov z koreňového kŕčku. Len asi 1 - 2 % stromov má po 1 - 2 výmladkoch, čo je menej ako pri M 9. Odporúča sa vhodný spon 3 x 1,2 m.

J-TE-H (M 9 x Anýzové české)

Podpník v pôde má lepšiu stabilitu ako M 9, ale aj tak potrebuje oporu. Na začiatku má rast ako M 9 až silnejší o 10 - 15 (medu M 26 a M 4). Neskoršie rast slabne ako pri M 9. Je použiteľná aj na unavenejšie pôdy. Tvorí menej výmladkov z koreňového kŕčku ako M 9. Vhodne ovplyvňuje rodivosť naštepených odrôd napr. James Grieve a Idared. Odporúčaný spon je 4 x I,S m a 3,5 x 1,2 m. Z drevnatých odrezkov sa rozmnožuje horšie. Výťažnosť oddelkov z matečnice je 174 tisíc ks.ha-1.

J-OH-A (M 9 x Croncelské)

Tento podpník vznikol na šľachtiteľskej stanici Těchobuzice a šľachtenie bolo ukončené v Olomouci-Holicích. Licencia tohoto podpníka bola predaná do Nemecka a sublicencia do Francúzska. Podpníky tohoto typu sa z ČR nesmú vyvážať.

M 26 (M 9 x M 16)

Podpník bol vyšľachtený už v roku 1929. Patrí medu najlepšie podpníky pre jablone. Rastie stredne slabo, slabšie o 30 - 35 % v porovnaní s plánkou. Má lepší koreňový systém ako M 9. Môže nahradiť podpník M 4. Pre niektoré odrody je nevhodný. Neskoršie ukončuje vegetáciu a neskoršie tiež raší. Je citlivý na pôdnu asfyxiu, neznáša ťažké pôdy. Je veľmi citlivý na bakteriálnu spálu a vošku krvavú. Urýchľuje nástup do rodivosti a podporuje vyfarbenie plodov. Prakticky nevytvára výmladky z koreňového kŕčku (najmenej z M typov). Odporúčaný spon je S x 2,5 m.

M 27 (M 9 x M 13)

Toto je extrémne zakrpatený podpník „podpník trpaslík". Pri rozmnožovaní oddelkami má veľmi slabý koreňový systém. Rozmnožovanie bylinnými odrezkami je slabé. Škôlkovať sa odporúčajú len oddelky dobre zakorenené. Rast tento podpník oslabuje o 50 % viac ako podpník M 9. Znižuje neduh striedavej rodivosti, plody lepšie vyfarbujú, ale sú asi o 5 mm menšie. Urýchľuje zberovú zrelosť. Pre rodivé odrody, napr. Golden Delicious už môže byt' priliš slabým podpníkom. Rast po zmladení sa už dostatočne neobnovuje. S niektorými odrodami má zhoršenú afinitu,(napr. s Granny Smith). Tuhé zimy tento podpník poškodzujú. Je odolný proti hnilobe kŕčka, ale citlivý na vošku krvavú a bakteriálnu spálu. Pri porovnaní s inými podpníkmi má svetlejší list a zdvihnutý okraj. Odporúčané spony sú 3 x I,5 m a 3 x 1,2 m, pri holandskom štíhlom vretene 3 x 0,8 m.

 

Ďalšie vegetatívne rozmnožované podpníky vyselektované z kríženia, v ktorom jeden z rodičovských párov je podpník M1 a M2

 

J-TE-B (M 1 x Anýzové české)

Tento podpník rastie o 25 - 30 % slabšie, ako podpníky rozmnožované generatívne. Má hustú koreňovú sústavu, čo je pre škôlkara nevýhodou pri vyberaní stromkov a vytriasaní zeme z koreňov. Má kratšie obdobie tvorby miazgy, čo je nevýhodné pri očkovaní (podobne ako M 4 a A 2). Viac podrastá z koreňového kŕčka. Odporúča sa preto vyššie očkovať a hlbšie sadiť. Patrí k podpníkom s vynikajúcou množiteľnosťou. Výťažnosť z matečnice je až 310 tisíc ks.ha-1. Vzras­tnosťou je tento podpník blízky k M 7. Dobre zakoreňuje aj z drevnatých odrezkov (84 %). Patrí k najodolnejším voči múčnatke. Odporúčaný spon je 5 x 3 m.

J-TE-C (M 2 x Anýzové české)

Podpník pripomína M 2 ale lepšie zakoreňuje. Rastie asi o 15 % slabšie ako plánka. Dlho si udržuje miazgu, takže prijatie očiek je na 85 - 95 %. Ľahko podrastá z koreňového kŕčku a takmer 80 % stromov má 1 - 2 výmladky. Je dosť odolný proti múčnatke. Odporúčaný spon je 6 x 4 m.

M 10

Podľa vzrástnosti zaradili tento podpník medzi veľmi silne rastúce. Inak sa o tomto podpníku z dostupných prameňov nedozvedáme takmer nič, pretože sa mu nevenovala pozornosť. Podľa pôvodných správ z EastMallingu je známe, že tento podpník ničím nevyniká nad priemer. Preto ani u nás ale ani v zahraničí nemá význam.

M 11 (Zelený duzén)

Podpník podľa vzrastnosť je zaradený do skupiny veľmi silne rastúcich podpníkov. Zakoreňuje veľmi dobre a má silné korene, ktoré zabezpečujú dobrú stabilitu v pôde. Vhodný je pre štvrťkmene stredne a silne rastúcich odrôd a v dobrých pôdach. Je to podpník dobre znášanlivý s odrodami, ktoré dožívajú dlhovekosti a v dobrej kondícii. S nástupom do rodivosti M 11 sa neponáhľa ale neskôr sú úrody bohaté. Doba rodivosti trvá až 25 - 30 rokov. Veľkosť, vyfarbenie a skladovateľnosť plodov je dobrá. V Nemecku sa používa viac, u nás menej. Je citlivý na mrazy a vošku krvavú.

M 12

Podpník vzrastnosťou patrí do skupiny najvzrastenejších podpníkov zo skupiny M, dokonca sa považuje za vzrastnejší ako plánka. Je hlboko koreniaci. Znášanlivosť je normálna, až dobrá. Je vhodný pre pestované tvary polokmeň a vysokokmeň. Jeho vplyv na odolnosť proti mrazom nie je vzhľadom k jeho vzrastnosti najhorší. Úrodnosť sa dostavuje veľmi neskoro, ale potom je slušná.

M 13 (Čierny duzén)

Je zaradený do skupiny veľmi vzrástnych podpníkov. Dobre zakoreňuje, avšak plytko pod povrchom pôdy. Takto má určité výhody na mokrých pôdach. Znášanlivosť s odkopkami je dobrá. Celkový vplyv tohoto podpníka na rodivost' nie je priaznivý. Informácií o tomto podpníku je málo. Výstižne sa o ňom vyjadril jeden zahraničný odborník, že tento podpník nesplnil pôvodné predpoklady vzrastnosti a pochybuje, či vôbec sa dá považovať za podpník pre veľké stromy.

M 14

Podpník patrí tiež do skupiny veľmi vzrastných podpníkov. Je veľmi málo intenzívne rozmnožovaný, preto sú o ňom nedostatočné informácie.

M 15

Podpník patrí tiež do skupiny veľmi vzrastných podpníkov. Patrí preň to isté, čo pre podpník M 14.

M 16 (Ketzinský ideál)

Podľa vzrastnosti patrí do skupiny stredne až veľmi rýchlo rastúcich podpníkov. Zakorenenie a stabilita stromov v pôde je veľmi dobrá. Znášanlivosť s naštepenými odrodami je výborná. Tento pôvodom nemecký podpník bol v Nemecku veľmi propagovaný. Dnes už nie, z dôvodov veľmi zlej odolnosti naštepených odrôd proti mrazom.

M Crab C

Podpník bol získaný ako dvojročný semenáč French Crab (francúzska plánka). Ked' bol na ňom spozorovaný výborný rast a výborné správanie tohto semenáča, bolo vyskúšané aj jeho vegetatívne rozmnožovanie. Nie je dostatočne vysvetlené, prečo bol z vysadenej selekcie zvolený práve typ C. Stromy na tomto podpníku sú o niečo menej vzrastné ako na M 16, ale úrodnejšie. Veľmi zle zakoreňuje. Keby sa lepšie rozmnožoval, bol by po všetkých stránkach ideálnym podpníkom z rýchlejšie rastúcich. Výhodným sa ukázalo rozmnožovanie koreňovými odrezkami. Je pomerne odolný proti mrazom. Naštepené odrody poskytujú bohaté úrody bez toho, že by vytvárali príliš velké koruny.

A 2 (Alnarp 2)

Tento podpník bol vypestovaný vo Švédskom Alnarpe, okolo roku 1920, výberom z rôznych typov duzénov dovezených z cudziny. Je to podpník rastom podobný M 16. Ľahko sa rozmnožuje prihŕňaním (kopcovaním), vytvára nerozvetvené a takmer rovné výhony. Rozmnožuje sa tiež odrezkami a dobre zakoreňuje. Na jeseň list pomerne skoro opadáva, čo nasvedčuje o včasnom vyzretí dreva a teda schopnosti odolávať mrazom. Znesie prirovnania s M 4. V Českej republike sú udržované 3 klony. Výťažnosť v podpníkových škôlkach je až 274 tisíc ks.ha'. V období očkovania rýchlo stráca miazgu. Odporúčané spony sú 5 x 3 m a 6 x 4 m. Netvorí výmladky z koreňového kŕčku. V matečniciach sa menej objavuje okrajové hnednutie listov a je veľmi citlivý na Bacterium amylovorum.

Jánča červenolisté (Paradizka krasnolistnaja, Budagovského 9)

Vzniklo krížením M 8 s mičurinskou odrodou Krasnyj štandard. Od ostatných podpníkov sa výrazne líši červeným sfarbením listov a dreva. Odoláva dobre mrazom a dobre sa rozmnožuje. Naštepené odrody majú tvar zákrpka, rodivosť začína v 2 - 3 roku po výsadbe.

 

 

 

 

 

 

 

 


Tvorba webu zdarma Webnode